Kostka brukowa jest popularnym materiałem, z którego wykonuje się nawierzchnię, dróżki wokół domu czy też podjazdy. Świetnie się prezentuje. Jednak tak jak wszystko, tak i nawierzchnia z tego materiału często ulega zabrudzeniom. Jak skutecznie wyczyścić kostkę brukową?
Czyszczenie kostki brukowej – o czym należy pamiętać?
Kostka brukowa jest niewątpliwie narażona na działanie różnych zmiennych, ale i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo na jej powierzchni często pojawiają się zabrudzenia z błota, przebarwienia czy resztki mokrych liści. Przez owe zabrudzenia kostka nie prezentuje się już tak samo dobrze. Na szczęście można ją szybko i efektywnie umyć. Doskonale tutaj sprawdzają się urządzenia wykorzystujące ciśnienie. Polecana jest choćby parownica. Takie urządzenie pozwala na higieniczne czyszczenie materiałów i to bez użycia detergentów. Do mniejszych zabrudzeń doskonale sprawdzi się parownica Karcher, np. SC2, która została wyposażona w pierścień LED, który wskazuje tryb pracy. Warto zwrócić uwagę, że jest to urządzenie wielofunkcyjne, które można wykorzystać nie tylko do mycia kostki, ale też innych twardych nawierzchni. Nagrzewa się niezwykle szybko i jest już gotowa do użycia po kilkunastu sekundach. Jeżeli zabrudzenia są zdecydowanie większe, to lepiej zdecydować się na myjkę ciśnieniową. Dzięki temu uda Wam się usunąć mech, pozostałości roślin czy nawet olej. Przykładowo myjka ciśnieniowa Karcher została wyposażona w talerz czyszczący, który posiada specjalne szczotki służące do usuwania wszelkich zabrudzeń. Do zestawu dołączony jest wąż ssący, który odprowadza nadmiar wody z podłoża. Pamiętajcie, że myjka ciśnieniowa to rzeczywiście urządzenie wielofunkcyjne, którym możecie umyć nawet elewację.
Jakie środki sprawdzą się do mycia kostki brukowej?
Wiadome jest, że najlepiej umyć kostkę brukową, używając urządzeń takich jak myjka parowa Karcher czy myjka ciśnieniowa. Są one w pełni bezpieczne, a to dlatego, że wykorzystują parę lub wodę pod dużym ciśnieniem. Można spróbować jeszcze domowych sposobów, np. płynu do naczyń, który należy rozcieńczyć z wodą i właśnie takim środkiem umyć powierzchnię kostki. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to niezwykle czasochłonne, a przy tym trudno pozbyć się dużych zabrudzeń, choćby po oleju silnikowym. Można ewentualnie zastosować odpowiednie detergenty czy środki czyszczące, przy czym trzeba dobrać je do danego materiału kostki i samej struktury. W przypadku kostki płukanej nie można stosować mocnych szczotek.
Impregnacja kostki brukowej – dlaczego jest ważna?
O kostkę brukową trzeba dbać, jednak nie oznacza to tylko, że na bieżąco należy uzupełniać szczeliny piaskiem. Warto zdecydować się choćby na impregnację. Ten zabieg skutecznie zabezpiecza przed zabrudzeniami, które wnikają w głąb jej struktury. Impregnacja chroni też przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci. Rzeczywiście dzięki impregnacji utrzymanie kostki brukowej w dobrym stanie będzie łatwiejsze, szybciej też ją wyczyścicie. Do wyboru są dwa rodzaje środków. Można zdecydować się na klasyczne impregnaty polimerowe bądź też postawić na produkty 2w1, czyli takie, które czyszczą oraz impregnują. Impregnację należy rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia, a następnie osuszenia powierzchni. Tutaj sprawdzi się Karcher myjka parowa, bo nie pozostawia po sobie wilgoci. Powierzchnię należy dodatkowo zamieść za pomocą szczotki, a następnie nałożyć impregnat, używając do tego celu wałek bądź pistolet malarski. Grubość warstwy impregnatu jest uzależniona od tego jak bardzo kostka jest zanieczyszczona. Trzeba też wziąć pod uwagę jej nasiąkliwość.
Problemem w przypadku kostki brukowej jest również wyrastanie trawy i chwastów w szczelinach. Z tym można sobie radzić, usuwając je ręcznie. Alternatywą jest stosowanie oprysków typu Roundup, ale trzeba uważać, by nie zabrudzić kostki.