Zadbany, estetyczny trawnik o odcieniu głębokiej i jednocześnie świeżej zieleni to marzenie niejednego właściciela domku jednorodzinnego. Uzyskanie i utrzymanie idealnego trawnika wokół domu to ogromne wyzwanie: wymaga czasu, nieprzerwanej pracy oraz niemałych nakładów finansowych. Na rynku jednak pojawiła się alternatywa dla tych, którzy chcą cieszyć się pięknym trawnikiem bez wyrzeczeń i bez zbędnych kosztów! Poznajcie zalety sztucznej trawy!
Historia i zastosowanie sztucznej trawy
Sztuczna trawa dostępna jest na rynku od wielu już lat. Początkowo jednak cała uwaga technologów skupiona była na produkcji i udoskonaleniu sztucznego trawnika na murawy stadionów, skwery czy tereny wokół budynków użyteczności publicznej. Stopniowo w miarę upływu czasu pojawiło się zapotrzebowanie na sztuczny trawnik dla klientów indywidualnych, którzy albo nie mieli czasu na pielęgnację swoich ogrodów albo zwyczajnie szukali rozwiązań, które będą dla nich bardziej wygodne. W ten oto sposób pojawiła się sztuczna trawa ogrodowa, którą dziś możemy zobaczyć w ogródkach, na działkach, na balkonach, tarasach czy wokół obiektów sportowych. W zależności od jej przeznaczenia sztuczna trawa do ogrodu dostępna jest w różnych opcjach i rodzajach. Na tarasy i do ogrodu zalecana jest trawa o miękkim, aksamitnym runie, która jest niezwykle delikatna i przyjemna w dotyku. Tego typu trawnik uwielbiają zarówno dzieci jak i dorośli.
Dla terenów wokół obiektów sportowych czy komercyjnych raczej zalecana jest trawa o nieco twardszym runie, która dodatkowo zabezpieczona jest przed szkodliwym promieniowaniem UV, dzięki czemu trawa nie traci swojego głębokiego zielonego koloru i pozwala cieszyć się estetycznym ogródkiem przez okrągły rok.
Zalety sztucznej trawy
Układanie sztucznej trawy to jednorazowa inwestycja, której koszty szybko się zwracają, a komfort i oszczędność czasu są dla wielu inwestorów nie do przecenienia. Zalet sztucznej trawy krajobrazowej jest wiele. Przede wszystkim trawnik tego rodzaju nie wymaga koszenia, przycinania, nawożenia czy podlewania. Nie mają również znaczenia zjawiska pogodowe, które w ostatnich latach bywają dość ekstremalne (zarówno latem, jak i zimą).
Sztuczna trawa ogrodowa to również ogromna oszczędność czasu. Im większy trawnik tym więcej czasu trzeba poświęcić na regularne koszenie. Jeśli do tego dodamy: nawożenie, podlewanie i przycinanie okazuje się, że tygodniowo na samo utrzymanie trawnika potrzebować będziemy nawet kilka godzin.
Jeśli zaś mowa o obiektach sportowych, komercyjnych czy terenach wokół budynków użyteczności publicznej – wówczas czas konieczny na zadbanie o trawnik to nawet kilkanaście godzin tygodniowo.
Sztuczna trawa w ogrodzie nie wymaga żadnej pielęgnacji. Niezależnie od pory roku czy pogody sztuczna trawa zachowuje swój kolor oraz swoje właściwości. Runo sztucznej trawy jest odporne na uszkodzenia mechaniczne (dzieci mogą więc beztrosko biegać lub grać w piłkę w ogrodzie) oraz na zjawiska atmosferyczne (deszcz, silny mróz, promieniowanie UV).