Home Budowa Od czego zacząć budowę domu?

Od czego zacząć budowę domu?

by Teresa
1 comment

Wielu ludzi marzy o tym, aby móc się cieszyć z własnego domu. Wówczas nie musimy się martwić tym, że przeszkadzamy sąsiadom, których mamy za ścianą, bo urządziliśmy spotkanie ze znajomymi.

Nie musimy się również martwić tym, że sąsiad nas zaleje, albo że to on będzie nam przeszkadzał swoimi całonocnymi imprezami. Jednak zanim spełnimy nasze marzenia o zamieszczaniu we własnym domu, najpierw musimy go wybudować. To z kolei oznacza, że powinniśmy się dowiedzieć, jakie kroki należy podjąć, abyśmy mogli spełnić nasze marzenie. W końcu nie możemy wybrać dowolnej działki i rozpocząć budowy, bo konieczne jest uzyskanie niezbędnych pozwoleń.

Wybierzmy miejsce

Przede wszystkim na samym początku powinniśmy wybrać miejsce, w którym chcemy postawić nasz dom. Wybierając działkę, którą chcemy kupić powinniśmy zwrócić uwagę na jej lokalizację, na to jak daleko będziemy mieli do różnych punktów usługowych, czy wszystko będziemy mogli uzyskać nie wyjeżdżając praktycznie z domu. Jeśli już udało nam się kupić wymarzoną działkę, powinniśmy sprawdzić, jakie są plany zabudowy dla tego miejsca. Dzięki temu uzyskamy informację jaką wysokość może mieć nasz dom, ile kondygnacji, jak również jaki typ dachu. Te wszystkie informacje będziemy musieli przekazać architektowi, który będzie przygotowywał projekt naszego domu, ponieważ on musi to wszystko wziąć pod uwagę.

Co jeszcze jest niezbędne?

Jeśli chodzi o budowę domu, to musimy wiedzieć, że konieczne będzie skorzystanie z usług geodety. To on przeprowadzi niezbędne pomiary, które pozwolą dokładnie wytyczyć granice naszej działki. Dodatkowo to właśnie geodeta wskaże, gdzie powinny zostać pociągnięte media, jak również, w którym miejscu powinien znajdować się nasz dom, tak abyśmy nie łamali prawa, które mówi o tym, w jakim oddaleniu nasze okna powinny znajdować się od okien sąsiadów, jeśli takich mamy za płotem. Warto także odpowiednio wcześnie zająć się wyszukiwaniem ekipy budowlanej, która zajmie się stawianiem naszego domu według planu. Można się tutaj zastanowić, czy mają go oni tylko postawić, a do wykończenia zatrudnimy kogoś innego, czy może szukamy ekipy, która będzie w stanie przygotować nasz dom od początku do końca, tak abyśmy mogli się do niego wprowadzić, kiedy oni zejdą z placu budowy. Powinniśmy jednak pamiętać, że zanim będziemy mogli się wprowadzić do naszego domu, najpierw będzie musiał się odbyć jego odbiór, a więc inspektorzy i geodeta, będą musieli potwierdzić, że wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem.

Warto zobaczyć jakie dokumenty musimy złożyć, aby zyskać pozwolenie na budowę, w jakim urzędzie musimy zgłosić się z tego typu wnioskami. Ale również powinniśmy sprawdzić, kogo zatrudnić do budowy naszego domu i jakie działania będą musiały być podjęte, aby wszystko przebiegło zgodnie z prawem. To ważne, ponieważ od tego będzie też zależało nasze bezpieczeństwo i to, czy przez kolejne dziesiątki lat będziemy mogli bezpiecznie mieszkać w tym miejscu. Dlatego też, musimy się upewnić, że niczego ważnego nie pominęliśmy.

You may also like

1 comment

hania_717 29 kwietnia 2021 - 13:06

Warto przygotować sobie w głowie wstępny projekt domu i poszukać go w internecie

Reply

Leave a Comment